RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Idei creative pentru produse handmade

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

RE-CREATIV » ADMINISTRATIV » REVISTA RE-CREATIV » Draga doamna de oras

Draga doamna de oras

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Draga doamna de oras la data de Joi 19 Iun 2014 - 14:32

MNiko

Admin
Admin
Am gasit aceasta postare pe Blogul Simonei si mi-a placut mult pt ca au fost momente cand si eu m-am regasit in astfel de situatii.

Dragă doamnă de oraș...

Muncesc opt ore ca și tine (ca hobby, lucrez și în plus), naveta înghite spre două, curățenia îmi ia timp măcar dublu decât ție, spălatul rufelor la fel – uneori și câte trei rânduri de schimburi pe zi -, hrănesc animale și mâncarea lor trebuie pregătită, le îngrijesc, și zău ia timp operațiunea, ud vegetale sau fac focuri, uneori mai fac și un strop de voluntariat. Chiar dacă nu poți să concepi, se întâmplă să n-am timp nici de vorbit la telefon; și-atunci prefer să nu-ți răspund.
Nu, nu pot rămâne cu tine la o cafea în mijlocul săptămânii (și nici nu vreau), nici peste noapte, să punem de-o băută dansantă între fete (miră-te, dar mie încă mi-e drag domnul meu și prefer să-mi fie în preajmă), nu mă atrage liveul în Hush cu Mărgineanu sau Brenciu (și, dacă ai vrea, ți-ai aminti că ei nu intră în preferințele mele, ci-n ale tale).
N-am nevoie de privirile cu „dar puteați să faceți asta în ATÂTA vreme”, la noi ziua de muncă are 10-12 ore, fie vară, fie iarnă, fie zi lucrătoare, fie zi liberă; grădinărim în week-end, că-n rest n-avem vreme, bricolăm tot atunci, din același motiv. Da, avem materiale pe stoc, da, am putea face mai multe, imediat, numai să facem rost de niște timp.
Am îmbătrânit în anii de când ne-am mutat, știu (accidental nu întinerim), am fire de păr alb (tu ești roșu-coafor, nu se vede), labă de gâscă la coada ochilor (dacă m-aș machia, știu, nu s-ar vedea așa de tare, ești un exemplu bun), iar mâinile mele nu mai sunt la fel de albe. Îți place vara bronzul meu-curte (e tractorist style, cu bretele, dar asta nu se vede), că e mai credibil ca cel de solar, și ți-ai dori și tu aer curat cer curte libertate, dar nu poți să renunți la oraș, că așa ești tu, ai nevoie de oameni. Eu n-am.
Nu vreau gazon și tuie, trandafiri și lalele, nici beton nu vreau, gardul viu nu-și găsește locul la noi și sfaturile tale peisagistice îmi sunt inutile; nu-mi trebuie perdele sclipicioase și mese din sticlă, jaluzele verticale (mie mi se par bune doar pentru birouri) și covoare de plastic, chiar dacă spălatul celor de lână e anevoios – știu, sunt defectă.
Nu, n-o să ne mutăm la etaj, iar biblioteca nu va deveni niciodată sufragerie, n-o să schimbăm curând Loganul obosit și nici în locul de masă nu va apărea vreodată vreo canapea (poate o sobă cu plită). Nu, nu regretăm că ne-am mutat și nici n-am plecat din urbe pentru că nu ne puteam permite să trăim în ea, viața (noastră) la țară e chiar mai scumpă.
Dragă doamnă de oraș... nu-mi mai da sfaturi, te rog, pot să greșesc și singură; și, dacă nu mă poți ajuta, încearcă măcar să nu mă încurci.

http://www.mamicreativ.com

2 Re: Draga doamna de oras la data de Joi 19 Iun 2014 - 18:11

driada_2004

Ucenic
Ucenic
Si mie mi-a placut.Nu trebuie sa merg pana la oglinda sa vad ridurile,parul alb, e destul sa ma uit la mainile mele si ajunge.Dar ce nu vede nimeni, doar eu simt: sentimentul de implinire, liniste stand , doar stand in gradina mea fara gard viu si planuri peisagistice.

3 Re: Draga doamna de oras la data de Joi 19 Iun 2014 - 18:25

MNiko

Admin
Admin
Gradina mea e fara niciun fel de gard si tot imi place sa stau in ea. Cand incep sa muncesc in gradina ma deranjeaza orice intrerupere, chiar daca asta inseamna ca trebuie sa le dau copiiilor sa manance.
M-am lovit de curand de o situatie asemanatoare cu doamna mea de la oras. Ca nu ma ingrijesc, ca am fata patat de soare si ca trebuie sa-mi dau cu crème de tot felul. Poate ca era bine intentionata pt o persoanacare vorba ceea nu iese din casa nemachiata, dar cine munceste in gradina stie ca numai crème si machiaj it mai trebuie tie inainte de a te apuca de smuls burieni. A si unghii facute.

4 Re: Draga doamna de oras la data de Joi 19 Iun 2014 - 21:12

Corina

Admin
Admin
Mai ales unghii facute. Si iese o manichiura frantuzeasca dar cu negru nu cu alb dupa ce iesi din gradina. Si cu ceva "crepare" cu negru care se pune deasupra unghiei. Moderna toata.
Nu stiu cat de bine intentionate sunt sfaturile astea pentru ca prietenele mele, chiar si cele care locuiesc in oras si au unghii facute cu gel (adica cu cel putin juma de centimentru lungime) respecta deciziile celorlalte si chiar au vazut linistea si impacarea de pe fata mea... Unele chiar isi doresc o asemenea schimbare dar altele doar se bucura ca am gasit-o eu.
O singura divergenta am avut cu una din prietene mele dupa ce m-am mutat la tara si i-a trebuit cativa ani sa inteleaga de ce nu mai vreau sa ies la plimbare ca pe vremuri. Plimbare insemnand cate un drum prin tara. Cea mai tembela plimbare a noastra a fost un drum de 12 ore Roman- Iasi (sa o iau pe ea)- Timisoara pentru un concert al Filarmonicii Banatului. Vazusem un CD cu un concert de-al lor si am vrut sa ii vedem live. Ne-am intors in aceeasi noapte, am trecut de Roman si am lasat-o pe ea la Iasi si m-am intors direct la munca.

http://www.prima-zi.blogspot.com

5 Re: Draga doamna de oras la data de Joi 19 Iun 2014 - 22:05

MNiko

Admin
Admin
La mine e proaspata mutarea la sat si lumea inca nu s-a obisnuit. La li se pare ciudat ca am gradina.

6 Re: Draga doamna de oras la data de Joi 19 Iun 2014 - 22:16

Adelina

Moderator global
Moderator global
Mi-a placut, si ma regasesc si eu acolo,cu parul meu grizonat, unghiile mi le mai fac noaptea, duminicile cand imi mai amintesc,,,si restul muncilor le aplic de zor...

7 Re: Draga doamna de oras la data de Vin 20 Iun 2014 - 9:09

sandamurariu

Ucenic
Ucenic
cred ca ne regasim toate cate putin in textul asta.Niciodata nu mi-a placut la oras.Inca de pe timpul liceului,facut la Bacau,stand in internat,preferam aerul curat si cotcodacitul gainilor.E drept ca imi vine cateodata sa le las balta ca nu reusesc sa le pun la punct.Tanjesc uneori sa imi pot pastra oja pe unghii macar o zi intreaga.Dar mai drag imi e sa culeg rosii din gradina mea,sa am pe masa un bors de gaina crescuta de mine.Asa e,viata la tara e mult mai scumpa.Cel putin primavara,cand e de pregatit pamantul,de insamantat,apoi de prasit,cosit si ce mai e de facut.E drept ca puii nu cresc cum trebuie,ca mai da cate o ploaie cu grindina si se duce recolta,dar si cand se fac...nu e satisfactie mai mare!asa ca...fetelor care stati in oras,incercati o zi la tara si vedeti ce bine e !

8 Re: Draga doamna de oras la data de Joi 26 Iun 2014 - 21:02

radu.rodica.102

Incepator
Incepator
E foarte adevarat ca ne ragasim toate, si eu ma regasesc acolo cu manichiura frantuzeasca cu negru pe care de lunea ,cind vin la oras si pina vineri cind plec iar la curtea cu gradina ,incerc sa scap de ea si de santurile pline de pamint din pielea degetelor.
Si totusi e frumoasa viata la tara!

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum