RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Idei creative pentru produse handmade

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

RE-CREATIV » DE TOATE PENTRU TOTI » COLTISORUL RECREATIV » Ce carti mai citim

Ce carti mai citim

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 2]

1 Re: Ce carti mai citim la data de Mar 11 Feb 2014 - 22:22

MNiko

Admin
Admin
V-am spus ca azi am fost la biblioteca sa caut povestea aiai pt Cristina. Daca n-am gasit pt ea, atunci mi-am luat mie niste carti. Tocmai ce am trecut in week-end printr-o nevoie acuta de a citi ceva si din pacate nu mi-am adus nicio carte de la Brasov. Ei bine acum recuperez. Toata dupa amiaza am stat cu sufletul la gura citind o carte ca la sfarsit sa descopar ca trebuie sa aiba si o continuare si deznodamantul care ma interesa pe mine e sigur in cealalt carte.
Acum am inceput alta, am citi aproape jumatate din ea si nici pe asta nu o pot lasa din mana. maine dupa ce le termin pe toate sper sa ma pot apuca de crosetat.

http://www.mamicreativ.com

2 Re: Ce carti mai citim la data de Mar 11 Feb 2014 - 22:24

Adelina

Moderator global
Moderator global
Miha, dar nu ne spui ce carti?Titlu ceva..

3 Ce carti mai citim la data de Mier 12 Feb 2014 - 0:34

MNiko

Admin
Admin
Ba da : toate sunt de Jude Deveraux, o autoare pe care am descoperit-o in studentie si care mi-a placut. Acum am citit " impreuna pentru totdeauna", cartea de care ziceam ca trebuie sa aiba o continuare. E cu paranormal si, desi sunt amatoare de filme si carti cu vrajitoare si mediumuri, cartea asta nu prea m-a convins. Poate ca trebuie sa citesc toata seria ca s-o inteleg.
Apoi tocmai am terminat "anotimpul iubirii". Pe coperta sunt 3 actori faimosi si ma intreb daca nu cumva s-a facut si film dupa carte. Asta mi-a placut.
Si acum ma apuc de a treia " Sa nu-ti pierzi speranta" Sper s-o termin pana dimineata.

4 Re: Ce carti mai citim la data de Mier 12 Feb 2014 - 8:40

dragan mirela

Ucenic
Ucenic
buna dimineata,Mihaela( eu tot am dat inainta cu niko,scuze) si eu mi-am cumparat de pe net o carte,, valul lui isis,, de madame blavatsky(cred ca am sris numele corect)este destul de greoaie si am doar vol.1 ,dar vreau sa o termin si va voi spune daca a meritat bani

5 Ce carti mai citim la data de Mier 12 Feb 2014 - 9:23

Corina

Admin
Admin
Buna dimineata!

[Trebuie sa fiti înscris și conectat pentru a vedea această imagine]

Superbe cartile, Mihaela. Am in bibioteca gemenele (de foc si de gheata) scrise de ea si cred ca mai am dar astea mi le-am amintit acum. Eu m-am lipit de "libertate apentru femei", apare vinerea. e 10 lei si are si o carte. Mi le cumpara o prietena in oras. Ultimile 2 sunt cu carti de Amanda Quick, o alta autoare care imi place mult (intotdeauan eroina e o tipa voluntara care nu respecta regulele). Dincolo mai luam si eu carti din biblioteca comunei dar aici inca nu stiu unde e si cum ar trebui sa fac....
Spor la ce faceti astazi!

http://www.prima-zi.blogspot.com

6 Re: Ce carti mai citim la data de Mier 12 Feb 2014 - 14:50

MNiko

Admin
Admin
Mirela, sunt curioasa cum ti se pare cartea.

Corina, mi-aduc aminte de copertile cartilor cu gemenele. Stiu ca le-am citit dar nu-mi mai amintesc exact subiectul. Jude deveraux are foarte multe carti minunate, frumos scrise si foarte documentate.

Noaptea trecuta nu am reusit sa stau sa termin cartea " Sa nu-ti pierzi speranat", a invins somnul dar mi-am luat revansa dimineata. Adica aproape ca n-am mai putut s-o las din mana si ma bucur ca a fost ultima pe care am citit-o. A fost cea care mi-a placut mai mult. Este vorba despre 3 femei care s-au cunoscut intamplatr la 21 de ani de ziua lor ( ceva cu reinoirea permisului de conducere) si care se regasesc la implinirea varstei de 40 ani, fiecare cu experiente de viata diferite , undele mai vesele altele mai triste. Paranormalul intervine cumva si aici, in sensul ca ele primesc sansa sa se intoarca in timp 3 saptamani in e perioada a vietii isi doresc ele, pastrand amintirea vietii prin care au trecut avand astfel posibilitatea sa-si rescrie trecutul, iar la sfarsitul celor 3 saptamani se reintorc in prezent si pot alege viata pe care au avut-o initial sau cea noua dar si daca sa-si aminteasca ambele exepriente sau nu. Una alege sa-si aminteasca dar aceeasi viata. A doua sa schimbe dar tot vrea sa-si aminteasca iar ultima, cea care suferise cel mai mult alege si viata schimbata dar si uitarea.
Cartea e frumos scrisa si te tine cu sufletl la gura, abia la final descoepri cum i s-a schimbat viata ultimei femei si pana nu citesti nu ai certitudinea daca e de bine sau.
Dincolo de paranormal, cartea prezinta conditii femeii care isi dorea o cariera dar din iubire ajunge sa-si sacrifice visele, cariera pt a fi cu cel iubit, viata femeii care langa un barbat tiran( nu violent) egoist si plin de sine, ajunge sa piarda tot desi ea cea care intretine familia, etc...
inca sunt sub influenta ei, desi am terminat-o de ora bune. In concluzie, o recomand cu caldura.

Si acum vreau iar la biblioteca.

7 Re: Ce carti mai citim la data de Mier 12 Feb 2014 - 15:01

Corina

Admin
Admin
suna bine, o sa o caut si eu...

8 Re: Ce carti mai citim la data de Mier 12 Feb 2014 - 21:53

Adelina

Moderator global
Moderator global
va recomand cartea : In cautarea fericirii de Barbara Benedict, merita citita si recitita!

9 Re: Ce carti mai citim la data de Joi 13 Feb 2014 - 8:02

MNiko

Admin
Admin
atat titlul cat si autoarea imi par cunoscute. Nu mai stiu daca am citit-o sau nu. detalii te rog!

10 Re: Ce carti mai citim la data de Joi 13 Feb 2014 - 8:05

Corina

Admin
Admin
am citit-o acum 8 ani pe autocar in drum spre Sibiu si o am in biblioteca. De fapt mergeam la Valcea dar am schimbat la Sibiu si am terminat cartea pana atunci.

11 Re: Ce carti mai citim la data de Dum 16 Feb 2014 - 15:59

MNiko

Admin
Admin
Ieri am fost iar la biblioteca si mi-am luat alte carti. Am citi una aseara si am descoperit ca o mai citisem dar uitasem. De altfel imi face placere sa recitesc unele carti. Este vorba tot despre Jude Deveraux, " Un inger pentru Emily". Din nou paranormal, de fapt nu chiar paranormal, dar ... un inger coborat pe pamant si cumva prezentati ingerii pe ierarhii si niveluri. Daca poti trece peste partea cu ingerii, cartea prezinta o frumoasa poveste de dragoste ce apare in mijlocul unor umariri si atattate la viata eroinei.

12 Re: Ce carti mai citim la data de Mier 5 Mar 2014 - 9:47

MNiko

Admin
Admin
Ultima data la biblioteca mi-am luat asa
1. Jude Deveraux : Capcana timpului - e continuarea unei alte carti pe am cititt-o acum de curand, tot de la biblioteca, "Impreuna pentru totdeauna". Am crezut ca am povestit despre ea aici. In principiu este vorba despre o femeie cu deosebite puteri paranormale, acuzata pe nedrept ca si-a ucis sotul bogat ca sa-i mosteneasca averea. Ea ajuta un actor sa-si gaseasca fiul rapit, afland astfel diverse lucruri care sa o ajute pe ea, sa-si gaseasca sotul( diverse obiecte cu puteri paranormale). " Capcana timpului" o are din nou pe ea in rol principal, tot in cautarea sotului, ajuta acum un agent FBI sa-i gaseasca tatal si cei doi sunt trimisi intrecut cu vreo 150 ani, intr-o viata anterioara a agentului. Am citit cartea pe nerasuflate cums-ar spune. Asa citesc eu de fapt si apoi mai recitesc din pasajele care mi-au placut mai mult. Ei bine, cartea asta la final am aruncat-o cat colo, datorita unei fraze ce m-a enervat cumplit. In ambele carti ( si mai sunt si altele din serie) femeia cu puteri paranormale este supusa la diverse teste ( incercarile prin care trece in a-i ajuta pe ceilalti) iar totul este urmarit de un inger si un demon. Iar ingerul spune la final ca rorul femeii este "sa pregateasca pamantul pentru A Doua Venire".
Mie imi plac cartile cu paranormal, dar perspectiva asta m-a infuriat teribil. Tot acel paranormal cu vrajotoare, sedinte de spiritism, mai multe vieti..... parca nu tine de religie si Mantuitor.

2. Jude Devereaux : "Geamana de foc" - am inhatat-o imediat ce am vazut-o pe raftul bibliotecii. Am descoperit ca de fapt n-o citisem, am citi doar "Geamana de gheata" si-mi aminteam pasje intregi din ea, pe masura ce o citeam pe asta.

3. Barbara Delinsky : "O taina din trecut" -e povestea de dragoste fulgeratoare dintre un detectiv angajat de un director de companie sa descopere cine ii saboteaz proiectele si fiica acestui director. Asa cand scriu eu acum, povestea pare banala sisigur sunt multe carti d acest gen, dar mie mi-a placut modul in care este descrisa iubirea celor doi. Nu o recomand celor care nu agreeaza stilul Sandrei Brown, deoarece scenele de dragoste sunt destul de explicit prezentate.

13 Re: Ce carti mai citim la data de Mier 5 Mar 2014 - 10:15

Corina

Admin
Admin
Am citit de la "libertatea pentru femei" 2 carti de Mary Jo Putney: "matase si secrete" si valuri de matase" si din faptul ca la sfarsitul celei de-a doua carte, la intalnirea finala erau 3 cupluri iar eu citisem poveastea a doar 2 am tras concluzia ca era o trilogie din care lipsea prima parte. Am gasit-o pe net la pret dublu fata de revista, se numeste "matase si umbre" si azi am primit-o. Nu am mai citit nimic de Mary Jo Putney cu toate ca are multe carti scrise. Unele mi le-am descarcat pe calculator in ideea ca le voi lista la un moment dat.
in "matase si secrete" actiunea se petrece in lumea araba si descrie frumos obiceiurile iar eroina e nonconformista. O scotianca roscata care fuge la scurt timp dupa nunta si pe care o regaseste sotul dupa 10 ani ca stapana unei cetati arabe. Impreuna trec prin multe periperii ca s ail salveze pe fratele ei inchis intr-o temnita araba din alta cetate. Aventura prin care trec ii reuneste si la finalul cartii au un bebelus.
in "valuri de matase" actiune se petrece in India, eroul este fratele salvat in cartea anterioara care o cunoaste pe nepoata colegului de celula executat in locul sau si care ii devine sotie in imprejurari mai ciudate. Pana la final, tre ci ei prin multe periperii, este dscrisa lumea ciudata a indiei si a unor triburi arabe in zona asiatica si se reintorc in castelul lui din Scotia.
in toata povestea apare si o verisoara a scotienilor care era deja insarcinata la inceputul primului volum si de care se povesteste ca si-a pierdut logodnicul cand eroina celei de-a doua carti fuge dupa nunta dar care s-a maritat cu un print al desertului...

14 Re: Ce carti mai citim la data de Mier 5 Mar 2014 - 11:04

MNiko

Admin
Admin
banuiesc ca in a treia carte acea verisoara va fi eroul principal. Interesanta trilogia. Seamana cumva cu una a Sandrei Brown, Texas Chase, Texas Lucky si Texas Sage. Nu stiu care este prima dintre ele, dar toate trei se petrec in aproximativ aceeasi perioada si este povestea a trei frati ( doi baieti si o fata), cum ajung fiecare sa-si gaseasca perechea potrivita.

15 Re: Ce carti mai citim la data de Mier 5 Mar 2014 - 11:24

Corina

Admin
Admin
Le-am citit cand eram mai tanara si le si am in biblioteca.

16 Re: Ce carti mai citim la data de Sam 8 Mar 2014 - 11:10

MNiko

Admin
Admin
As vrea sa ma mut in biblioteca ta. Pot? Eu in a mea de la Brasov am mai mult carti se scoala.

Obostia sa lucrez dupa atetea martisoare si fulare si vorba, Corinei mici nimicuri de oferit cu ocazia primaverii, mi-am gasit relaxarea in citit. Am mai terminat doua carti zilele trecute
1. Amanda Quick " Dansatoarea de tango" - din nou o carte cu oarecum puteri paranormale, mistice etc. Incep sa cred ca scriitoarea asta numai astfel de romane are, dar imi plac. "Dansatoare de tango" ar putea fi destul de real, numai ca nu am anuzit pana acum sa se faca studii privind rezolvarea unor probleme din viata reala in timp ce dormi, in vis si pe deasupra sa controlezi visul. Daca nu mi s-ar fi intamplat mie odata, asi fi zis ca e pura inventie, dar poate ca nu e degeaba si zicala aceea " Noaptea e un sfetnic bun". Eu am vista inainte de un examen la algebra rezolvarea unei probleme complicate pe care ne-ao daduse profa in setul de pregatire pt examen si caruie nu-i dadusem de cap pana atunci nici eu si nici colegii mei. Mi s-a parut incredibil atunci ca am putut visa asta, si culmea era rezolvarea corecta.
Pe langa problema cu studiatul viselor si controlul asupra lor, cartea mentioneaza in treacat si de niste seminarii ale gandirii pozitive. Nu se descrie in amanunt tehnica folosita la aceste seminarii( am observat insa ca prin SUA se fac tot felul de astfel de sedinte de grup/seminarii pe diverse astfel de teme). Am retinut insa ceva din aceasta tehnica, o regula " daca urmaresti toate trendurile care apar, vei sfarsi prin a te pierde pe tine insuti". Am simtit cumva ca mi se aplica cumva si mie in ceea ce priveste haosul din atelierul eu s faptul ca sunt mereu avida de a invata tehnici noi si de a realiza lucruri noi, impartindu-ma astfel, de fapt incepand astfel foarte multe proiecte odata. Asa ca ar trebui, citand tot din regulile tehnicii " sa fac un pas inapoi si restructurez prioritatile pe care le am"

17 Re: Ce carti mai citim la data de Sam 8 Mar 2014 - 11:27

MNiko

Admin
Admin
A doua carte pe care am terminat-o aseara:
Barbarea Delinsky, " In inima noptii".

Din ce in ce mai mult imi place autoarea asta. Deja am inceput un alt roman al ei si posibil sa fie printre ultimele din biblioteca( destul de slab dotata aceatsa biblioteca comparand-o cu cea de la Brasov). In plus, din multe carti am vazut ca lipsesc pagini. Ma feresc sa imprumut aceste carti din doua motive:
- unu, sa nu mi se impute mielipsa paginilor
-doi, de obicei in apginile acelea se intampla ceva destul de important pt autorii din carte.

De data asta am patit-o si n-am vazut lipsa paginilor, poate pt ca era cartea lipita, dar a fost lipita fara acele pagini. Pe langa faptul ca in ele este descrisa prima "partida de dragoste"( banuiesc ca de asta au fost si sustrase exact acele pagini), ele cuprindeau cu siguranta un dialog decisiv pentru relatia ulterioara a personajelor. Initial,nu am inteles de ce , dupa cateva pagini, eroina era necajita ca ii venise ciclul, mai ales ca nu era casatorita si ca relartia era la inceput, ea fiind o femeie de cariera de fapt, dar mai tarziu aflua ca ei au discutet depre problema aparitiei unui copil si ca concluzia acestui dialog era ca si-ar fi dorit si ar fi incercat in continuare sa faca un copil, chiar daca relatia lor nu avea sa continuie cu o casatorie.
Cartea e superba si nu as numi-o "lectura" usoara la 500 de pagini. E un roman de dragoste, pe fondul rezolvarii unei rapiri de catre eroina-procuror adjunct.

18 Re: Ce carti mai citim la data de Sam 8 Mar 2014 - 21:02

Adelina

Moderator global
Moderator global
Miha, eu citesc pe apucate,Sandra Brown,si da, si Barbara Delinsky, Amanda Quick.. dar nu atat cat as vrea, ajung obosita, abia daca reusesc cateva pagini...
iar cu paginile lipsa, am intrebat deja la biblioteca, ele stiu ca nu rup foile, ci dimpotriva, le lipesc...dar vorba ta, ce e important, aia nu poti citi..mi se pare ceva lipsit de bun gust si educatie sa rupi folie dintr-o carte..
Corina, ferice de tine cu atatea carti, ne primesti?

19 Re: Ce carti mai citim la data de Dum 9 Mar 2014 - 0:02

Gianina

Ucenic
Ucenic
Eu am inceput "Apa divina si simbolistica ei"

20 Re: Ce carti mai citim la data de Dum 9 Mar 2014 - 8:38

Corina

Admin
Admin
Am o biblioteca destul de mare in parte datorita navetei intre Iasi (10 ani) si Roman cu autobuzul si a tarabelor din autogari. Preferam o carte decat un teanc de reviste care nu imi ocupau acea ora in autobuz. Iar alta parte prietenei mele de la Iasi care are multe prietene ce isi fac curat in biblioteci. Si am avut "perioade" de citit. Am avut perioada Pavel Corut si am un raft intreg. Am avut perioada "dezvoltare personala" si acolo am multe cat si terapii alternative... Ca sa nu mai iau in calcul biblioteca sotului... Iar acum am adaugat un raft nou de gospodarie cu carti despre gradinarit si animale... Problema e ca nu am spatiu sa le depozitez pe toate cum vreau eu....
Faine cartile, Mihaela. O sa le caut si eu. Nu am citit nimic de autoarea de care zici dar suna bine....

21 Re: Ce carti mai citim la data de Dum 9 Mar 2014 - 10:04

MNiko

Admin
Admin
Am mai citi doua mici romane, tot de Barbara Delinsky. Sunt amandoua in aceeasi carte> Primul l-am inceput la doctor in sala de asteptare ca iar am stat destul de mult.
"Revedere pste ani" - subiectul intereesant : s-au cunoscut cand ea era la colegiu, intr-o vacanta, el devine din acea nopate primul ei barbat, dar drumurile li se despart si se revad intamplator dupa 11 ani, la o dezbatere pe probleme de mediu, in tabere adverse. De fapt cartea incepe cu dezbaterea asta si intampplarile din trecut le aflii incet, cu picatura pe masura ce citesti. Romanul incepe frumos si e captivant facandu-te sa citesti mai mult, mai atent ca sa aflii ce i-a despartit in trecut. Dar la un moment dat devine atat de siropos, nu tu conflicte, nu tu certuri, nici macar zbuciumul interior al eroinei nu e prea bine redat asa incat cartea nu mai pare credibila.
Cel de-ai doilea roman:"Sfarsit de singuratate", mult mai frumos, mai bine scris, mai captivant. Ea, satula de compatimirea familiei dupa moartea sotului inchirieaza o cabana la munte pentru o saptamana ca sa aiba parte de liniste si singuratate. Numai ca in aceeasi seara, in aceeasi cabana ajunge si el din cauza unei incurcaturi cu contractul de inchiriere. Nu se infiripa intre ei o poveste de dragoste imediata asa cum se intampla prin alte romane ale autoarei. Desi nu prea se inteleg si se cearta proape din orice, decopera amandoi ca au petrecut o saptaman destul de agreabila impreuna, astfel ca la plecare el o invita sa revina la cabana deste cateva luni, in aceeasi perioada cu el. Si ea se duce, nefiind sigura daca il va gasi sau, nestiind unul despre altul decat numele mic. Si cu fiecare astfel de vacanta, mai afla cate putin unul despre altul, pana cand viata ii pune fata in fata intr-o situatie nu tocmai placuta pentru niciunul din ei. Cred ca azi voi sta sa recitesc aceasta poveste.

22 Re: Ce carti mai citim la data de Dum 9 Mar 2014 - 16:13

dragan mirela

Ucenic
Ucenic
La fel ca tine Corina ,si eu am avut etape de cunostere personala( gen Pavel Corut) iar acum ma preocupa latura paranormala si incerc sa inteleg unele lucruri pe care le auzim si nu le intelegem din diferite motive...

23 Re: Ce carti mai citim la data de Dum 9 Mar 2014 - 19:50

Gianina

Ucenic
Ucenic
Ce tare,Mirela!Mie mi se intampla lucruri pe care altii nu le inteleg dar nu le mai povestesc in jurul meu ca se va uita lumea ciudat la mine.
Mihaela,multumim de informatii.
Pe mine ma bate gandul sa merg la biblioteca sa cer Dan Brown...de mult timp vreau sa-l citesc dar uitasem de el.Sau poate ma reinscriu la judeteana ca si asa maine merg la o lansare de carte la Targoviste.

24 Re: Ce carti mai citim la data de Dum 9 Mar 2014 - 20:35

MNiko

Admin
Admin
La ce lansare de carte mergi?

Eu pana pe marti miercuri sunt in pauza de citi. Nu mai am carti.

25 Re: Ce carti mai citim la data de Dum 9 Mar 2014 - 21:23

Corina

Admin
Admin
Interesant punctul de vedere a lui Dan Brawn... M-am bucurat cand am vazut ecranizarile dar, ca de obicei, filmele nu reusesc sa surprinda toate subtilitatile cartii...

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 2]

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum