RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Idei creative pentru produse handmade

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

RE-CREATIV » ADMINISTRATIV » REVISTA RE-CREATIV » Chestii calde pentru zile reci

Chestii calde pentru zile reci

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Chestii calde pentru zile reci la data de Lun 3 Feb 2014 - 16:28

MNiko

Admin
Admin
Corina, ne atrage din nou atentia cu un articol de actualitate:

Chestii calde pentru zile reci

Chiar daca de Craciun nu am avut zapada si in ianuarie aveam temperaturi de primavara, iarna nu i-a dezamagit pe cei care o asteptau. Campurile sunt acoperite de mantia groasa de nea, copacii sunt aplecati de greutatea pufoasa iar virusii sunt sufocati de temperaturile foarte joase. Si cum nu putem sta pititi la caldura pana cand primavara isi face aparitia, temperaturile reci de afara trebuie compensate cu ceva la intrarea in casa, fie dupa o zi de munca, o plimbare sau o zbenguiala la sanius. Dar ne putem bucuram de ziua de iarna stand la fereastra cu o cana cu ceva fierbinte in mana. Acel "ceva fierbinte" poate fi o cafea aromata cu lapte sau o picatura de coniac, o ciocolata calda, un ceai, un vin fiert sau o supa. Si ca iarna sa fie mai frumoasa acel "ceva fierbinte" are nevoie de o un pic de dragoste atunci cand e pregatit ca sa tina raceala departe de cei dragi.

1. Ceaiul, fie el preparat ca infuzie sau fiert, are nevoie sa stea putin, sa se odihneasca pentru a primi toata binecuvantarea plantelor :
- floare de soc (cu efect antifebril) ,
- floare de salcam (linistitoare atat pentru sistemul nervos cat si pentru cel respirator)
- muguri de brad
- floarea de cimbrisor care fluidizeaza mucoasele ajutand nasul si sistemul respirator in contactul cu frigul,
- trei frati patati cu un rol puternim in imunitate,
- urzica ca tonic general,
- patlagina ingusta pentru vasele de sange
- ceva aromat cum e levantica cu efect tonoc si relaxant,
- iasomia ca tonic sufletesc,
- floarea de tei pentru relaxare
- sau petale de trandafir pentru dupa-amiezi mai romantice...

2. O ciocolata calda de casa sau o cana de cafea mai slaba aromata cu scortisoara, coaja de lamaie sau putin coniac va da o stare de bine si confort mai ales daca o savuram privind iarna de la caldura.

3.Sau o cana de vin fiert cu scortisoara, piper boabe si adaos e zahar sau miere de albine dupa gust, fiert la foc mic pana cand spuma se ridica gata sa murdareasca aragazul ne va tine raceala la distanta si va completa o seara rece de iarna alaturi de o carte sau un film bun.

4. Tot ceva fierbinte de iarna, dar care implica mai mult timp e supa. Fie e clara sau crema, cu carne sau cu legume, cu galuste sau cu taitei, o supa fierbinte cu mult piper e un balsam atat pentru trup dar si pentru suflet.
O supa bogata si cu continut ridicat de vitamine e supa de rosii.

Indiferent ce solutie calda preferati in casa, la iesirea din casa imbracati-va bine, cu sosete groase, fular, caciula si manusi pentru a va proteja de frig nu doar pentru ca usuca pielea si accelereaza imbatranirea dar si pentru ca sanatatea se pierde usor si se recucereste foarte greu...

http://www.mamicreativ.com

2 Re: Chestii calde pentru zile reci la data de Lun 3 Feb 2014 - 18:50

luminita.predoi

Activ
Activ
Corina felicitari pentru articol! Mihaela multumim ca ne-ai prezentat aceste informatii utile .

3 Re: Chestii calde pentru zile reci la data de Lun 3 Feb 2014 - 20:40

Camelia

Moderator global
Moderator global
Corina,Mihaela multumim de sfaturi,foarte utile sunt.

4 Re: Chestii calde pentru zile reci la data de Lun 3 Feb 2014 - 22:32

Corina

Admin
Admin
Iar m-ai luat prin surprindere. Nu ma asteptam sa il aduci aici. Multumesc mult. Articolul nu a aparut in varianta online ca era cam lung dar am printul paginii de ziar. Asta e motivul ca nu m-am laudat la cafea cu articolul. Iar pentru sambata pregatesc un articol cu baile de plante recomandate in perioada rece.

http://www.prima-zi.blogspot.com

5 Re: Chestii calde pentru zile reci la data de Mar 4 Feb 2014 - 7:38

MNiko

Admin
Admin
Corina, tot din cazuta de lung nu l-am preluat nici eu tot.

O sa mai ai surprize asa.

6 Re: Chestii calde pentru zile reci la data de Dum 9 Feb 2014 - 18:24

Corina

Admin
Admin
a aparut in ziar si in varianta online

7 Re: Chestii calde pentru zile reci la data de Dum 9 Feb 2014 - 19:32

MNiko

Admin
Admin
Felicitari pentru publicarea in ziar. Vad ca l-au structurat altfel decat mine ( se cunoaste experienta unui editorialist) s ca l-au publocat tot, inclusiv cu retele de supa.

8 Re: Chestii calde pentru zile reci la data de Dum 9 Feb 2014 - 19:50

Adelina

Moderator global
Moderator global
Multumim, Corina! Felicitari pentru articol!
Eu acum am trecut pe ceai de catina , dupa ce il termin, nu am decat vreo 50 de grame, uscate, trec pe alt ceai...vad eu de care, pana acum am baut de tei si musetel,sau de menta...

9 Re: Chestii calde pentru zile reci la data de Dum 9 Feb 2014 - 20:29

Corina

Admin
Admin
Le-am trimis vineri la pranz si nu au "incaput" in varianta online. Au fost strecurate in cea scrisa (am pagina in format pdf) dar online le-au pus mai tarziu....
Adelina, eu combin plantele in ceai. Rar fac dintr-o singura planta. De regula caut plantele cu aceeasi tendinta terapeutica. De exemplu la catina ar merge maciese si coada soricelului ca sunt tot pentru imunitate. Pentru raceli pun muguri de brad, soc, salcam si cimbrisor. Pentru seara (pentru un somn linistit) pun tei cu iasomie si levantica. Si tot asa....

10 Re: Chestii calde pentru zile reci la data de Dum 9 Feb 2014 - 20:43

Adelina

Moderator global
Moderator global
pentru somn folosesc tei si atat, iasomia staim ca dupa ora 17 provoaca insomnie, iar levantica am evitat-o de ce? nu stiu,poate o teama din adolescenta?cand am auzit de o batrana intrata in coma din cauza diazepamului?

11 Re: Chestii calde pentru zile reci la data de Dum 9 Feb 2014 - 23:05

Corina

Admin
Admin
ce treaba are levantica cu diazepamul? extraveralul foloseste extract de valeriana care e inrudita cu levantica dar diazepamul nu are nici o treaba cu plantele, e un tranchilizant puternic din aceeasi familie cu fenobarbitalulul, luminalul sau carmazepina doar ca astea sunt mai slabe. Xanax e acum pe piata mai tare decat diazepamul...
Iasomia e un linistitor emotional (face ordine in emotii) si il combin cu levantica care linisteste atat nervii cat si ritmul cardiac iar teiul este un somnifer natural. Le folosesc in combinatia asta de 8 ani de cand am facut o cadere nervoasa dar am refuzat sa iau medicamente..
Inca o poveste cu iasomie gasesti aici

12 Re: Chestii calde pentru zile reci la data de Lun 10 Feb 2014 - 8:46

dragan mirela

Ucenic
Ucenic
multumesc ptr sfaturi corina(sincer nu stia lucrurile astea) ,o zi buna iti doresc

13 Re: Chestii calde pentru zile reci la data de Lun 10 Feb 2014 - 19:40

Adelina

Moderator global
Moderator global
Corina, nu am nimic cu levantica, ci doar cu medicamentele, si mai ales cu barbituricele-somniferele...
Am cumparat seminte de levantica, ramane de vazut daca imi vor rasari, le voi semana in gradina...
Multumesc pentru informatiile si despre iasomie!

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum