RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Idei creative pentru produse handmade

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

RE-CREATIV » ATELIERUL RE - CREATIV : INVATAM SI APLICAM » BIJUTERII SI ALTE ACCESORII » Despre confectionarea bijuteriilor din margele

Despre confectionarea bijuteriilor din margele

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 2]

1 Despre confectionarea bijuteriilor din margele la data de Dum 8 Dec 2013 - 15:39

MNiko

Admin
Admin
nuti09 a scris:Foarte frumoase,Niko!
Pun si eu ceea ce am pregatit pentru schimb:

[Trebuie sa fiti înscris și conectat pentru a vedea această imagine]
Cum ai facut cercelusii?

Ultima editare efectuata de catre MNiko in Lun 9 Dec 2013 - 10:24, editata de 1 ori

http://www.mamicreativ.com

2 Re: Despre confectionarea bijuteriilor din margele la data de Lun 9 Dec 2013 - 8:49

nuti09

Activ
Activ
Niko, scuze ca nu ti-am raspuns cu cercelusii! Ei, de cand zic sa incerc...aveam tot ce imi trebuie de ceva vreme...margelusele le pastram exact pentru acest scop....partea cea mai grea a fost ca nu mi-am dat seama ca cele mici...cu greu vor intra pe chestia metalica. Dar am stat nitel sa incerc pana am reusit! Nu sunt greu de facut, singura problema, dupa ce am rezolvat cu margelusele mici a fost...patentul! Nu sunt perfecti, fiindca nu am eu experienta la indoit sarma, dar mie imi plac tare mult si cum spuneam, imi voi face si mie! Sper sa ii placa partenerei mele! Imi e destul de greu sa ajung la posta fiindca e in sens opus serviciului meu,, dar....il voi expedia curand!

3 Re: Despre confectionarea bijuteriilor din margele la data de Lun 9 Dec 2013 - 8:52

MNiko

Admin
Admin
NUti, multumesc de raspuns. Si eu am o retinere destul de mare de a face cercei si cam tot ce implica margele in general. E adevarat ca eu nici nu mi-am cumparat cele necesare pana acum ( doar margelele le am).
Nici eu nu ajung azi la posta, dar maine sper sa pot ajunge.

4 Re: Despre confectionarea bijuteriilor din margele la data de Lun 9 Dec 2013 - 9:32

Corina

Admin
Admin
pentru cercei si alte bijuuri din margele si sarma eu folosesc patenti de electicieni. sunt truse la magazinele unde gasiti materiale pentru instalatia electrica cu 5-6 patenti mici la 20-30 lei. E si cel de taiat, si cel cu falci rotunde pentru zale dar si cel cu falci lungi folosit frecvent la indoit.
Felicitari Luminita pentru cadou. Nuti sa le folosesti cu placere!

http://www.prima-zi.blogspot.com

5 despre confectionarea bijuteriilor din margele la data de Lun 9 Dec 2013 - 9:42

nuti09

Activ
Activ
Am patent micut,Niko, experienta imi lipseste! Dar invat!

6 Re: Despre confectionarea bijuteriilor din margele la data de Lun 9 Dec 2013 - 10:30

MNiko

Admin
Admin
Culmea ca eu ampatentul special, acela cu varfurile indoite care se recomanda a fi folosit la confectionarea bijuteriilor. mi l-am cumparat dintr-un magazin de hobby, in primavara ca-mi trebuia la martisoare sa le pun zale de care sa le pot prinde in piept. Dar in afara de asta nu l-am mai folosit la altceva.

Ce fel de sarma trebuie pt bijuterii? Eu am o sarma maleabila, dar nu mai stiu de unde am cumparat-o. Vroiam s-o folosesc ca agatatoare pt figurinele din ipsos.

7 Re: Despre confectionarea bijuteriilor din margele la data de Lun 9 Dec 2013 - 10:58

nuti09

Activ
Activ
Niko, eu cand mi-am comandat patentul de pe net, am comandat si astea:

Asa ceva am folosit la cereceii pe care i-am facut! Sunt incepatoare, deocamdata nu ma bag la ceva mai greu...

8 Re: Despre confectionarea bijuteriilor din margele la data de Lun 9 Dec 2013 - 11:11

Corina

Admin
Admin
eu, cu patentul cu varful indoit nu am putut face mai nimic.
Sunt si ace cu bucla in capat, de care poti agata altceva... si sunt si alte tipuri de cheite de cercei. am sa caut link-uri cu magazine online de unde se pot lua accesorii.

http://www.prima-zi.blogspot.com

9 Re: Despre confectionarea bijuteriilor din margele la data de Lun 9 Dec 2013 - 11:15

MNiko

Admin
Admin
Am vazut in magazin accesoriile pt cercei, dar nefiind hotarata sa ma apuc de asa ceva....nu mi-am luat. Insa va trebui sa-mi achizitionez cat mai curand niste incuietori pentru bratari. Ca am modele la bratarile prieteneiei late care nu mei merg inchise cu snurul impletit. E prea gros snurul.

10 Re: Despre confectionarea bijuteriilor din margele la data de Sam 25 Ian 2014 - 12:47

paun cristina

Ucenic
Ucenic
nuti09 a scris:Niko, eu cand mi-am comandat patentul de pe net, am comandat si astea:

Asa ceva am folosit la cereceii pe care i-am facut! Sunt incepatoare, deocamdata nu ma bag la ceva mai greu...
ati facut cercei,v-au iesit?am cumparat si eu materialele de pe net si amvreo 35 de perechi,dar nu am reusit sa vand nimic pana acum.

11 Re: Despre confectionarea bijuteriilor din margele la data de Sam 25 Ian 2014 - 13:46

nuti09

Activ
Activ
Pai...eu am facut o singura pereche, dar....nu pentru vanzare! I-am daruit! Cum ziceam, mai am in plan,macar una-doua perechi....deocamdata lucrul de mana este un hobby pentru mine, nu sursa de venit.

12 Re: Despre confectionarea bijuteriilor din margele la data de Sam 25 Ian 2014 - 14:32

paun cristina

Ucenic
Ucenic
am inteles eu gresit.am crezut ca v-ati apucat sa faceti cercei..

13 Re: Despre confectionarea bijuteriilor din margele la data de Sam 25 Ian 2014 - 15:31

MNiko

Admin
Admin
Eu inca nu am incercat sa fac, dar vreau sa incerc.

14 Re: Despre confectionarea bijuteriilor din margele la data de Sam 25 Ian 2014 - 16:47

paun cristina

Ucenic
Ucenic

15 Re: Despre confectionarea bijuteriilor din margele la data de Sam 25 Ian 2014 - 16:55

nuti09

Activ
Activ
Frumosi! Mai ai? Mai arata-ne! Si eu zic sa imi fac unii crosetati, fiindca am o bratara crosetata mov.Inca nu m-am hotarat asupra modelului. Poate ma inspir de la tine daca imi permiti,Cristina...deci astept poze!

16 Re: Despre confectionarea bijuteriilor din margele la data de Sam 25 Ian 2014 - 16:57

paun cristina

Ucenic
Ucenic
sunt singurii momentan pe care ii am crosetati.o sa mai fac si va arat.restul cerceilor ii am din margele

17 Re: Despre confectionarea bijuteriilor din margele la data de Sam 25 Ian 2014 - 17:14

MNiko

Admin
Admin
Uite, la asa ceva ma gandeam eu ca merg si la schimbul alb si rosu.

18 Re: Despre confectionarea bijuteriilor din margele la data de Dum 26 Ian 2014 - 9:17

paun cristina

Ucenic
Ucenic

19 Re: Despre confectionarea bijuteriilor din margele la data de Dum 26 Ian 2014 - 12:44

paun cristina

Ucenic
Ucenic

20 Re: Despre confectionarea bijuteriilor din margele la data de Dum 26 Ian 2014 - 12:44

paun cristina

Ucenic
Ucenic

21 Re: Despre confectionarea bijuteriilor din margele la data de Dum 26 Ian 2014 - 12:45

paun cristina

Ucenic
Ucenic

22 Re: Despre confectionarea bijuteriilor din margele la data de Dum 26 Ian 2014 - 12:46

paun cristina

Ucenic
Ucenic

23 Re: Despre confectionarea bijuteriilor din margele la data de Dum 26 Ian 2014 - 12:46

paun cristina

Ucenic
Ucenic

24 Re: Despre confectionarea bijuteriilor din margele la data de Dum 26 Ian 2014 - 12:47

nuti09

Activ
Activ
Foarte frumosi,Cristina! Chiar te pricepi!

25 Re: Despre confectionarea bijuteriilor din margele la data de Dum 26 Ian 2014 - 13:37

luminita.predoi

Activ
Activ
Sunt superbi cerceii ,Cristina !! Ce-i cu inimioare im plac foarte mult

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 2]

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum