RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Idei creative pentru produse handmade

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

RE-CREATIV » DE TOATE PENTRU TOTI » COLTISORUL RECREATIV » Lectii de viata sau povesti cu talc

Lectii de viata sau povesti cu talc

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 3 din 3]

51 Re: Lectii de viata sau povesti cu talc la data de Dum 10 Noi 2013 - 8:05

Corina

Admin
Admin
Uneori e mai bine sa te gandesti ca "asa a fost sa fie" si ca orice cearta e o lectie pentru toti cei implicati (chiar si cei care doar au asistat)... Si cel mai bine e sa lasam timpul sa cearna cele inamplate inainte de a face ceva spre impacare sau spre iertare.... Dupa ce ne detasam de cele intamplate situatia se vede altfel, mai usor de iertat, mai usor de mers mai departe...

http://www.prima-zi.blogspot.com

52 Re: Lectii de viata sau povesti cu talc la data de Dum 10 Noi 2013 - 8:10

MNiko

Admin
Admin
Aveti dreptate fetelor. Si de dat asta am ales si eu sa las sa treaca ceva timp inainte de a face vreun pas spre impacare, nu cum faceam de obicei incercand sa-l impac pe celalalt imediat chiar daca asta era in detrimentul meu.

http://www.mamicreativ.com

53 Re: Lectii de viata sau povesti cu talc la data de Dum 10 Noi 2013 - 8:15

Corina

Admin
Admin
Atitudiena de "incercare de a-l impaca pe celalt imediat" e perceputa ca o asumare a intregii vine. Iar lectia nu e invatata si situatia se repeta pana se invata, uneori la nesfarsit...
Deci, capul sus, pieptul inaine si lasa lucrurile sa vina de la sine.... Chiar daca relatia se raceste inseamna ca asa crede Doamne Doamne ca e mai bine pentru tine...
"Doamne, faca-se voia Ta!"

54 Re: Lectii de viata sau povesti cu talc la data de Dum 10 Noi 2013 - 8:17

MNiko

Admin
Admin
Bine zis Corina si mare dreptate ai. Am mai trecut si alta data prin situatia asta si atunci am actionat pe loc si uite ca acum s-a repetat. Sper sa nu se mai repete si alta data.

55 Re: Lectii de viata sau povesti cu talc la data de Mier 27 Noi 2013 - 22:01

Corina

Admin
Admin
Multumire!
Am gasit fragmentul acesta aici . Mi-a placut atat de mult incat l-am preluat sa il gasesc la nevoie.
"Un monah s-a dus intr-o dupa amiaza sa citeasca Vecernia pe un varf de munte. Pe drum a gasit o ciuperca alba si a multumit lui Dumnezeu pentru aceasta. Se gandea ca o va lua la intoarcere si ca o va manca in acea seara. <> La intoarcere a aflat numai o jumatate de ciuperca - se poate ca vreun animal sa o fi calcat - si si-a spus ca se vede ca atat trebuie sa manance. A luat-o si a multumit lui Dumnezeu pentru purtarea Sa de grija, pentru acea jumatate de ciuperca. Mai jos a aflat o alta jumatate de ciuperca si s-a aplecat s-o ia, ca sa-si completeze cina sa, dar fiindca era stricata, poate sa fi fost si otravitoare - a lasat-o si a multumit iarasi lui Dumnezeu ca l-a pazit de otravire. S-a dus la coliba si a mancat in acea seara o jumatate de ciuperca. A doua zi, cand a iesit din coliba, a vazut o priveliste minunata. Tot locul acela era plin de ciuperci frumoase si a multumit lui Dumnezeu. Vedeti, a multumit lui Dumnezeu si pentru intreg si pentru jumatate, si pentru cel bun si pentru cel stricat, si pentru una si pentru multe. Multumire pentru toate."
Avva Paisie Aghioritul

56 Re: Lectii de viata sau povesti cu talc la data de Mier 27 Noi 2013 - 22:04

Corina

Admin
Admin
Nu astepta sa se schimbe lumea. Schimba-te tu!

În timpuri de mult uitate, trăia un rege care conducea o țară prosperă.
Într-una din zile, acesta s-a dus să viziteze unul dintre cele mai îndepărtate colțuri ale regatului său. Când s-a întors la palat a început să se plângă de cât de tare îl dureau picioarele întrucât a fost prima datã când a străbătut o cale atât de lungã iar drumul a fost stâncos și dificil.
Prin urmare s-a decis să ia măsuri. A poruncit oamenilor săi să acopere fiecare drum din întreg regatul cu piele. În mod cert va fi nevoie de mii de piei de vite și va costa o uriașă sumă de bani.
Unul dintre slujitorii săi înțelepți a cutezat însă să-i spună regelui: “Măria ta, de ce să cheltuiți fără folos atâția bani. Mai bine porunciți să vă taie o bucată mai mică de piele cu care să vă acoperiți picioarele”.
Regele a fost mai întâi surprins, dar într-un final a acceptat să-și facă lui “încălțări” cu care să poată străbate toate drumurile grele ale regatului.
Morala:
Nu mai aștepta ca lumea să se schimbe așa încât să îți fie ție mai ușor, mai bine. Întoarce-ți privirea către tine, investește în tine. Drumul în viațã nu a fost și nici nu va fi vreodată facil. Dar dacă te “dotezi” corespunzător îi vei putea face față cu succes.

57 Re: Lectii de viata sau povesti cu talc la data de Mier 27 Noi 2013 - 22:07

MNiko

Admin
Admin
Frumoasa si de luat in seama, sa ne aducem aminte de a in fiecar clipa si mai ales in clipele cand ni se pare ca in cale avem numai piedici.

Si a doua este minunata. Multumim pentru ele.

58 Re: Lectii de viata sau povesti cu talc la data de Mier 27 Noi 2013 - 22:12

Corina

Admin
Admin
A doua se refera la faptul ca nu poti schimba lumea dar poti schimba modul in care vezi lumea. Pentru ca judecarea aproapelui vine din mandrie iar mandria e un pacat de moarte. Din mandrie s-a nascut iadul.... Dar vorbesc cam mult pe tema postului. Ma iertati dar in ultimile zile am tot avut discutii pe tema asta si am ramas blocata.

59 Re: Lectii de viata sau povesti cu talc la data de Mier 22 Ian 2014 - 22:16

Adelina

Moderator global
Moderator global
Harnicul, leneșul și...ispitele - Pilda numărul 9
Într-o dimineață, un băiat s-a dus la bunicul său și l-a întrebat:
- Bunicule, mereu spui că trebuie să fugim de păcate, dar cum să mă feresc eu de ispite?
- E, nepoate, ia spune-mi tu mie, dacă un om ar vrea să vâneze o pasăre și ar vedea chiar deasupra sa una zburând, iar ceva mai încolo, o alta stând pe creanga unui pom, în care din ele crezi că ar trage cu pușca?
- Bineînțeles, bunicule, că vânătorul și-ar îndrepta arma spre pasărea ce stă pe creangă. Sunt mai multe șanse să o nimerească pe cea care stă, decât pe cea care trece ca săgeata prin aer.
- Păi, vezi, băiatul meu...! Tot așa sunt și oamenii, asemenea păsărilor. Când ești muncitor și harnic, când ești mereu preocupat să faci cât mai mult și mai bine, atunci diavolul nu poate să te atingă cu ispitele sale. Dar pe omul leneș și delăsător, diavolul cu ușurință îl ispitește, iar el cade imediat în păcat.
Omul nu a fost făcut de Dumnezeu ca să stea și să piardă timpul, la voia întâmplării, ci să caute mereu să muncească cu spor și cu tragere de inimă, fiindcă doar așa va afla liniște și bucurie în viață.

"Mâinile la muncă, mintea și inima la Dumnezeu!"

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

60 Re: Lectii de viata sau povesti cu talc la data de Mier 22 Ian 2014 - 22:17

Adelina

Moderator global
Moderator global

61 povesti cu talc la data de Sam 8 Feb 2014 - 20:19

luminita.predoi

Activ
Activ

-Semnele cuielor-

Povestea vorbește despre: răni sufletești, valoarea experienței, durerea de a fi părinte.

Trăia un om, odată demult. El avea un fiu tare neascultător, care îi făcea tot soiul de necazuri. Ajunsese bietul om să se gândească cu teamă la ziua, care urma...A început să bată câte un cui, în tocul ușii, pentru fiecare greșeală a fiului său. Când tocul ușii s-a umplut de cuie încât părea un arici, omul și-a chemat fiul și i-a spus:

–Am bătut câte un cui, pentru fiecare greșeală a ta!
Fiul s-a speriat, văzând mulțimea cuielor și a hotărât în sinea lui să răscumpere fiecare greșeală cu o faptă bună.

După prima faptă bună, și-a chemat tatăl în fața ușii, rugându-l să scoată un cui.

În ziua, în care a scos ultimul cui, tatăl și-a îmbrățișat fiul, bucurându-se împreună cu el. Fiul l-a strâns la piept și a văzut că tatăl său plângea.

–De ce plângi? Ar trebui să fii fericit și mulțumit că ai putut să scoți toate cuiele...
–E adevărat, cuiele au fost scoase, dar semnele, semnele au rămas!

62 Re: Lectii de viata sau povesti cu talc la data de Sam 8 Feb 2014 - 22:49

MNiko

Admin
Admin
Daca nu ma insel povestea asta a fost ca si lectie in manualul de romana cand eram in ciclul primar. Cel putin eu de atunci o stiu si mi-amintesc cum asociam ceea ce citeam cu imagini din curtea bunicului. In special usa, si acum imi tot imaginez ca e chiar usa de la o bucatarioara de vara de la bunicii mei.

PS: Luminita, am mutata mesajul intr-un topic adecvat.

63 Re: Lectii de viata sau povesti cu talc la data de Dum 9 Feb 2014 - 11:21

luminita.predoi

Activ
Activ
Amintește-ți mereu să o iubești pe mama ta !

Cand tu aveai 1 an, mama te hranea si te imbaia.
Tu i-ai multumit plangand toata noaptea.
Cand tu aveai 2 ani, mama te-a invatat sa mergi.
Tu i-ai multumit fugind cand ea te chema.
Cand tu aveai 3 ani, tot mama iti pregatea toata mancarea cu dragoste.
Tu i-ai multumit aruncand farfuria pe jos.
Cand tu aveai 4 ani, mama ti-a dat creioane colorate.
Tu i-ai multumit colorand masa din sufragerie.
Cand tu aveai 5 ani, mama te-a imbracat pentru vacanta.
Tu i-ai multumit sarind in prima balta.
Cand tu aveai 6 ani, mama te-a dus la scoala.
Tu i-ai multumit strigand: "Nu merg".
Cand tu aveai 7 ani, mama ti-a cumparat o minge.
Tu i-ai multumit aruncand-o in fereastra vecinilor.
Cand tu aveai 8 ani, mama ti-a cumaprat o inghetata.
Tu i-ai multumit scapand-o in poala.
Cand tu aveai 9 ani, mama ti-a platit lectii de pian.
Tu i-ai multumit ca nici macar nu te-ai deranjat sa exersezi vreodata.
Cand tu aveai 10 ani, te ducea toata ziua cu masina de la fotbal la gimnastica, de la o zi de nastere la alta.
Tu i-ai multumit ca sareai din masina si nu te uitai niciodata inapoi.
Cand tu aveai 11 ani, te-a dus pe tine si pe prietenii tai la cinema.
Tu i-ai multumit cerandu-i sa stea in alt rand.
Cand tu aveai 12 ani, te-a avertizat sa nu te uiti la anumite programe la TV.
Tu i-ai multumit asteptand sa iasa din casa.
Cand tu aveai 13 ani, ti-a sugerat cum sa te tunzi.
Tu i-ai multumit spunandu-i ca nu are gusturi.
Cand tu aveai 14 ani, ti-a platit o tabara de vara de o luna.
Tu i-ai multumit uitand sa-i scrii macar o scrisoare.
Cand tu aveai 15 ani, venea de la lucru si-si dorea o imbratisare.
Tu i-ai multumit stand in camera ta cu usa incuiata.
Cand tu aveai 16 ani, te-a invatat sa-i conduci masina.
Tu i-ai multumit luandu-i-o de cate ori puteai.
Cand tu aveai 17 ani, ea astepta un telefon important.
Tu i-ai multumit stand la telefon toata noaptea.
Cand tu aveai 18 ani, ea plangea la festivitatea ta de absolvire a liceului.
Tu i-ai multumit stand la petrecere pana in zori.
Cand tu aveai 19 ani, ti-a platit facultatea, te-a dus in campus si ti-a carat bagajele.
Tu i-ai multumit salutand-o in afara camerei ca sa nu te simti jenat in fata prietenilor.
Cand tu aveai 20 de ani, mama te-a intrebat daca te intilnesti cu vreo fata / vreun baiat.
Tu i-ai multumit spunand-i: "Nu-i treaba ta!"
Cand tu aveai 21 de ani, ti-a sugerat anumite cariera pentru viitorul tau.
Tu i-ai multumit spunand-i: "Nu vreau sa fiu ca tine!"
Cand tu aveai 22 de ani, mama te imbratisa la absolvirea facultatii.
Tu i-ai multumit intreband-o daca poate sa-ti plateasca o excursie prin Europa.
Cand tu aveai 23 de ani, ti-a dat mobila pentru primul tau apartament.
Tu i-ai multumit spunandu-le prietenilor ca era urata.
Cand tu aveai 24 de ani, ti-a cunoscut logodnica / logodnicul si te-a intrebat de planurile de viitor.
Tu i-ai multumit spunandu-i printre dinti: "Maaaaami, te rog"!
Cand tu aveai 25 de ani, mama te-a ajutat sa-ti plateti nunta, si a plans, si ti-a spus cat de mult te iubea.
Tu i-ai multumit mutandu-te in cealalta parte a tarii.
Cind tu aveai 30 de ani, te-a sunat sa-ti dea un sfat pentru copil.
Tu i-ai multumit spunand-i: "Lucrurile sunt diferite acum".
Cand tu aveai 40 de ani, mama te-a sunat sa-ti aminteasca de aniversarea unei rude.
Tu i-ai multumit spunandu-i ca erai foarte ocupat chiar atunci.
Cand tu aveai 50 de ani, mama era bolnava si avea nevoie sa ai grija de ea.
Tu i-ai multumit citind despre povara care devin parintii pentru copiii lor.

Si apoi, intr-o zi, ea, mama a murit in tacere. Si tot ce nu ai facut vreodata, s-a intors lovind ca traznetul in INIMA ta.
Daca ea, mama mai este pe aproape, nu uita sa o iubesti mai mult ca niciodata.
Daca mama nu mai este, aminteste-ti mereu dragostea ei neconditionata si da-o mai departe.
Aminteste-ti mereu sa o iubesti pe mama ta.
Pentru ca nu ai decit o singura mama in toata viata ta.

64 Re: Lectii de viata sau povesti cu talc la data de Lun 10 Feb 2014 - 8:39

dragan mirela

Ucenic
Ucenic
ce mult imi place povestea ,,cuielor,, draga luminita ,este atat de inteleapta ,o zi buna iti doresc

65 Re: Lectii de viata sau povesti cu talc la data de Mier 12 Mar 2014 - 19:55

Corina

Admin
Admin
cred ca am pus povestea "un pahar cu lapte". S-a facut o reclama thailandeza pe acelasi principiu:

66 Re: Lectii de viata sau povesti cu talc la data de Mier 12 Mar 2014 - 22:47

MNiko

Admin
Admin
L-am vazut fara traducerea in romana. Ma emotioneaza la fel de mult ca si povestea paharului cu lapte

67 Re: Lectii de viata sau povesti cu talc la data de Joi 13 Mar 2014 - 10:47

dragan mirela

Ucenic
Ucenic
o lectie de viata ptr oameni dar vreau sa va spun ca eu ma uit in jurul meu si vad cum oameni sau schimabat in rau si unora chiar le place sa faca rau(imi face impresia ca asta este telul lor in viata)

68 Re: Lectii de viata sau povesti cu talc la data de Joi 13 Mar 2014 - 12:21

Corina

Admin
Admin
sunt doar furiosi pe viata si considera ca daca lor le este rau sa le fie si altora. din pacate ne-am invatat sa vedem doar raul din viata noastra nu si binele, frumosul....

69 Re: Lectii de viata sau povesti cu talc la data de Dum 3 Aug 2014 - 18:38

Adelina

Moderator global
Moderator global
O femeie imbracata saracacios, cu o privire de om invins,a intrat
intr-o zi intr-o bacanie.
S-a apropiat de stapanul magazinului intr-un mod foarte umil l-a
intrebat daca nu ar putea sa-i dea si ei pe datorie cateva
alimente.
I-a explicat cu glas usor ca sotul ei era foarte bolnav si ca nu
putea munci, si ca aveau si sapte copii, care trebuiau hraniti.
Bacanul, a privit-o de sus si i-a cerut sa paraseasca imediat magazinul sau.
Avand insa in gand nevoile familiei sale, femeia i-a mai spus:
- Va rog, domnule, o sa va aduc banii inapoi de indata ce voi putea.
Bacanul insa ii spuse ca nu-i poate da pe datorie, pentru ca nu are
credit deschis la magazinul sau.
Langa tejghea se mai afla inca un client, care a auzit discutia
dintre cei doi. Clientul facu cativa pasi inainte si ii spuse
bacanului ca o sa acopere el costurile pentru orice are aceasta
femeie nevoie pentru familia sa.
Bacanul raspunse parca in sila: Ai o lista cu cumparaturile de care ai nevoie?
Louise a raspuns: Da, domnule.
O.K, spuse bacanul, atunci pune-o pe cantar si eu o sa-ti dau marfa de aceeasi
greutate cu lista dumitale.
Louise, ezitand o clipa, cu privirea in jos, baga mana in geanta si
scoase o bucatica de hartie pe care scrise ceva in graba. Apoi puse
cu grija biletelul pe cantar, cu privirea tot aplecata.
Ochii bacanului si ai celuilalt client priveau plini de uimire cum
cantarul statea
inclinat in partea cu hartia.
Bacanul, privind la cantar, s-a intors usor catre client si ii spuse mormaind:
Nu-mi vine sa cred!
Clientul a zambit, iar bacanul a inceput sa tot puna pe cantar alimente.
Cantarul tot nu se echilibra, asa incat acesta tot punea pe el
alimente, din ce in ce mai multe,pana cand pe cantar nu a mai
incaput nimic.
Bacanul sedea privind cu dezgust. In fine, smulse bucatica de
hartie > de pe cantar, si o privi cu mare uimire.
Nu era vorba de o lista de cumparaturi, ci era o rugaciune,care spunea asa:
Iubite Doamne, Tu imi cunosti nevoile, asa ca eu le pun in mainile Tale.
Bacanul ii dadu femeii alimentele si privea in continuare tacut,
inmarmurit. Femeia ii multumi si pleca din magazin.
Celalat client ii dadu bacanului o hartie de 50 de dolari si ii
spuse: A meritat toti banii! Numai Dumnezeu stie ce greutate are o
rugaciune.

70 Re: Lectii de viata sau povesti cu talc la data de Dum 3 Aug 2014 - 19:03

MNiko

Admin
Admin
Interesanta. Nu o mai auzisem pana acum.

71 Re: Lectii de viata sau povesti cu talc la data de Dum 3 Aug 2014 - 19:07

Adelina

Moderator global
Moderator global
Tocmai am primit-o prin email de la vara mea din Italia ,si am zis sa vi-o impartasesc si voua!

72 Re: Lectii de viata sau povesti cu talc la data de Dum 1 Feb 2015 - 20:08

luminita.predoi

Activ
Activ
Arsenie Boca – Povestea cescutei

O familie a plecat intr-o excursie in Anglia pentru a cumpara ceva dintr-un frumos magazin de antichitati, pentru celebrarea celei de a 25-a aniversari de la casatorie. Amandurura le placeau antichitatile si produsele din argila, ceramice, in special cestile de ceai. Au observat o ceasca exceptionala si au intrebat: “Putem sa vedem cescuta aceea? Nu am vazut niciodata ceva atat de frumos.” In timp ce doamna le oferea ceea ce cerusera, cescuta de ceai a inceput sa vorbeasca:

“Voi nu puteti sa intelegeti. Nu am fost de la inceput o cescuta de ceai. Candva am fost doar un bulgare de argila rosie. Stapanul m-a luat si m-a rulat, m-a batut tare, m-a framantat in repetate randuri, iar eu am strigat: “Nu face asta!”,”Nu-mi place!” “Lasa-ma in pace,” dar EL a zambit doar si a spus cu blandete: “Inca nu!”
Apoi, ah! Am fost asezata pe o roata si am fost invartita, invartita, invartita. “Opreste!” Ametesc! O sa-mi fie rau!” am strigat. Dar stapanul doar a dat din cap si a spus, linistit: “Inca nu.” M-a invartit, m-a framantat si m-a lovit si m-a modelat pana a obtinut forma care i-a convenit si apoi m-a bagat in cuptor. Niciodata nu am simtit atata caldura. Am strigat, am batut si am izbit usa … “Ajutor! Scoate-ma de aici!”

Puteam sa-l vad printr-o deschizatura si puteam citi pe buzele sale in timp ce clatina din cap dintr-o parte in alta: “Inca nu.” Cand ma gandeam ca nu voi mai rezista inca un minut, usa s-a deschis. Cu atentie, m-a scos afara si m-a pus pe raft… am inceput sa ma racoresc. O, ma simteam atat de bine! “Ei, asa este mult mai bine” m-am gandit. Dar dupa ce m-am racorit, m-a luat, m-a periat si m-a colorat peste tot… mirosurile erau oribile. Am crezut ca ma sufoc. “O, te rog, inceteaza, inceteaza, am strigat!” EL doar a dat din cap si a spus: “Inca nu!”
Apoi, deodata m-a pus din nou in cuptor. Numai ca acum nu a mai fost ca prima data. Era de doua ori mai fierbinte si simteam ca ma voi sufoca. L-am rugat. Am insistat. Am strigat. am plans, eram convinsa ca nu voi scapa. Eram gata sa renunt. Chiar atunci usa s-a deschis si EL m-a scos afara si, din nou, m-a asezat pe raft, unde m-am racorit si am asteptat si am asteptat intrebandu-ma: “Oare ce are de gand sa-mi mai faca?”

O ora mai tarziu mi-a dat o oglinda si a spus: “Uita-te la tine.” Si m-am uitat. “Aceea nu sunt eu; aceea nu pot fi eu. Este frumoasa. Sunt frumoasa!!!”
EL a vorbit bland: “Vreau sa tii minte: stiu ca a durut cand ai fost rulata, framantata, lovita, invartita, dar daca te-as fi lasat singura, te-ai fi uscat. Stiu ca ai ametit cand te-am invartit pe roata, dar daca m-as fi oprit, te-ai fi desfacut bucatele, te-ai fi faramitat. Stiu ca a durut si ca a fost foarte cald in cuptor si neplacut, dar a trebuit sa te pun acolo, altfel te-ai fi crapat. Stiu ca mirosurile nu ti-au facut bine cand te-am periat si te-am colorat peste tot, dar daca nu as fi facut asta, niciodata nu te-ai fi calit cu adevarat. Nu ai fi avut stralucire in viata. Daca nu te-as fi bagat pentru a doua oara in cuptor, nu ai fi supravietuit prea mult fiindca acea intarire nu ar fi tinut. Acum esti un produs finit. Acum esti ceea ce am avut in minte prima data cand am inceput sa lucrez cu tine.“

Morala este aceasta:
Dumnezeu stie ce face cu fiecare dintre noi. EL este OLARUL, iar noi suntem argila Lui. EL ne va modela, ne va face si ne va expune la presiunile necesare pentru a fi lucrari perfecte care sa implineasca buna, placuta sfanta Sa Voie.
Daca viata pare grea si esti lovit, batut si impins aproape fara mila; cand lumea ti pare ca se invarteste necontrolat; cand simti ca esti intr-o suferinta ingrozitoare, cand viata pare cumplita, fa-ti un ceai si bea-l din cea mai draguta ceasca, aseaza-te si gandeste-te la cele citite aici si apoi discuta putin cu OLARUL.

Parintele Arsenie Boca

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 3 din 3]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum