RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Idei creative pentru produse handmade

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

RE-CREATIV » DE TOATE PENTRU TOTI » COLTISORUL RECREATIV » Religia si regulile Bisericesti

Religia si regulile Bisericesti

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Religia si regulile Bisericesti la data de Sam 5 Ian 2013 - 12:45

MNiko

Admin
Admin
Dupa cum bine stiti azi e Ajunul Botezului Domnului si deci e zi de post. Ba chiar se spune ca eazi e bine sa tii post negru.
Ce inseamna si cum se tine acest post negru?

http://www.mamicreativ.com

2 Re: Religia si regulile Bisericesti la data de Sam 5 Ian 2013 - 15:26

Adelina

Moderator global
Moderator global
In Ajunul Bobotezei (5 ianuarie) se tine post negru, nu se mananca si nu se bea nimic. Canoanele Bisericii invata ca in Ajunul Bobotezei se ajuneaza total, (Canonul 1 al Sf. Teofil al Alexandriei), iar a doua zi se ia agheasma pe nemancate. In Tipicul Sfantului Sava se spune ca, daca Ajunul cade duminica sau sambata, nu se tine post negru.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

3 Re: Religia si regulile Bisericesti la data de Sam 5 Ian 2013 - 23:12

MNiko

Admin
Admin
Cred ca sunt foarte multe obiceiuri si traditii diferite de la o zona la alta chiar daca e vorba de acceasi religie si aceeasi sarbatoare. Cred ca multe din obiceiurile nu neaparat religioase dar legate de o anumita sarbatoare s-au transmis dintr-o generatie in alta astfel incat au ajuns sa fie definite ca tin de Biserica.
Eu azi n-am reusit sa tin post negru, desi asa obisnuiam in alti ani, dar ... pe langa fatul ca am baut o gura de suc din cana prea plina a fetei, m-am trezit la pranz pusa in situatia de a gusta mancarea copiilor pt a avea siguranta ca nu s-a alterat. Asa ca n-am tinut post negru, dar macar am tinut post.

Acum legat tot de Boboteaza, nu stiu in ce masura acest lucru e "spus" de biserica sau nu, azi am auzit ca in saptamana urmatoare nu se spala pe motiv ca apele sunt sfintite. N-am mai auzit pana acum de acest lucru asa ca nu stiu in ce masura sa-l iau de bun sau nu. Am spalat azi totul sau apropape totul, asa ca dupa tiate probabilitatile nu voi avea iar curand de spalat rufe, dar sambata viitoare cu siguranta se vor strange. Intra si sambata aia in saptamana in care nu se spala? presupun ca da.

4 Re: Religia si regulile Bisericesti la data de Sam 5 Ian 2013 - 23:21

Adelina

Moderator global
Moderator global
Eu am auzit obiceiul, dar cand il aveam pe Mihai mic, nu tineam asa ceva, mai ales ca spalam manual, se adunau prea multe!
Oricum, eu sambata viitoare bag niste rufe la spalat daca se aduna prea multe, dar fiind iarna, se murdaresc mai greu,fiindca avem zapada, nu noroi..

5 Re: Religia si regulile Bisericesti la data de Sam 5 Ian 2013 - 23:31

MNiko

Admin
Admin
Chiar ma gandeam dupa ce am postat mesajul ca daca imi face Diana vreo figura si face pe ea ( se mai intampla cand e foarte obosita) atunci ce-o sa fac? Doar n-o sa stau eu cu hainele asa o saptamana ca nu se spala.

6 Re: Religia si regulile Bisericesti la data de Dum 6 Ian 2013 - 20:40

Adelina

Moderator global
Moderator global
Cand ai copii mici trebuie sa se dea dezlegare, e si normal!
Mi s-ar parea aberanta ideea de a sta cu rufele nespalate, si chiar: inainte nu erau pampersi, eu nu i-am prins, spalam pelincutele, le uscam, calcam, caci mai prindeam si vreme urata si se uscau greu.. ce trebuia sa fac? sa-l las murdar?
Cate pelincute mi-ar fi trebuit...

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum