RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Idei creative pentru produse handmade

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

RE-CREATIV » DE TOATE PENTRU TOTI » COLTISORUL RECREATIV » Stiri de ultima ora

Stiri de ultima ora

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Stiri de ultima ora la data de Dum 29 Apr 2012 - 19:18

Adelina

Moderator global
Moderator global
O femeie din mexic este insarcinata cu noua bebelusi!

Femeia se numește Karla Vanessa Perez și locuiește în partea de nord-est a statului mexican Coahuila, care se învecinează cu statul american Texas. Femeia este internată într-un spital din Saltillo, principalul oraș din statul Coahuila. Karla Vanessa Perez, a cărei vârstă nu a fost precizată, a urmat un tratament care a condus la apariția acestei sarcini multiple.

Agenția de presă mexicană Notimex a confirmat, la rândul ei, această sarcină specială și a spus că Perez va naște pe 20 mai."Este prea devreme pentru a mă gândi la numele bebelușilor. Înainte de toate, sper ca totul să meargă bine", a spus Karla Vanessa Perez.

Aducerea pe lume cu succes a nouă copii de către aceeași mamă, în aceeași zi, ar reprezenta una dintre cele mai spectaculoase nașteri multiple care s-au înregistrat vreodată. În 2009, o femeie din California a născut octupleți, atrăgând atenția presei mondiale.

Citeste mai mult pe REALITATEA.NET: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

2 Re: Stiri de ultima ora la data de Dum 29 Apr 2012 - 21:09

MNiko

Admin
Admin
Pe mine ma infioara astfel de stiri, de sarcini multiple. Le doresc un final fericit, dar am auzit ca dezvoltarea micutilor e dificila cand sunt atat de multi. Iar vina se pare ca e a medicilor care folosesc la inseminarea in vitr-o multi embrioni in speranta de a se "prinde" macar unul. Numai in cele doua Americi se folosesc mai multi de 4 embrioni la o astfel de procedura. Medicii europeni contesta mult acest lucru, considerand unii ca si 4 e deja mult.

http://www.mamicreativ.com

3 Re: Stiri de ultima ora la data de Dum 29 Apr 2012 - 21:23

Adelina

Moderator global
Moderator global
Da , Mniko, dar cum din pacate experimentele pe femei deja au prins avant, asistam la nasteri multiple, se dezvolta cu probleme si doi gemeni, caci daca mama are anumite probleme, sau nu se alimenteaza corespunzator, unul din ei va ramane in urma, dar in cazul a noua deja, intrece inimaginabilul, vor fi nevoiti sa-si petreaca primele luni in incubator, ceea ce mie nu mi se pare ceva normal..ci doar necesar, pentru a fi ajutati sa reziste , sa traiasca...a mai fost un caz, tot in America, daca nu cumva chiar in Mexic cu opt..

4 Re: Stiri de ultima ora la data de Dum 29 Apr 2012 - 22:22

MNiko

Admin
Admin
Auzisem chiar de un caz cu 11 care s-au nascut vii, dar nu stiu cati au si supravietuit si s-au dezvoltat normal. Cel mai mult cunosc cazul sixtetilor Gosselin, care a fost foarte mediatizat, mai ales datorita emisiunii "Jhon and Kate + 8". Chiar si in cazul lor nu au stiut daca vor supravietui toti sase si vor ajunge cu ei acasa. Asta a fost un caz fericit in care toti copii s-au dezvoltat foarte bine.
Imi aduc aminte de un caz pe care l-am intalnit personal cand am nascut-o pe Cristina. O femeie care a nascut tripeti la inseminare in vitro. Abia abia au reusit medicii s-o mentina sa duca sarcina pana la 32 de saptamani parca. Copiii au avut la nastere intre 800 si 1200g. Inainte sa nasca auzeam doctora mea vorbind cu moasa ca nu trebuia sa tina toti trei copii, trebuia sa fi renuntat la unul ca sa se dezvolte ceilalti bine. Pai unei femei care se chinuie sa ramana insarcinata si face nu stiu cate incercari de fertilizare in vitro, cum poti sa-i ceri sa renunte la unul din copiii din pantec. E ca si cum ai pune-o sa faca un avort. Si la care din copii sa renunte? De asta consider eu criminala pur si simplu fertilizarea cu asa de multi embrioni.

5 Re: Stiri de ultima ora la data de Lun 30 Apr 2012 - 18:25

Adelina

Moderator global
Moderator global
Sincer, eu credeam ca inseminarea se rezuma la alegerea unui embrion,,perfect"pe care il vor planta in uter, nici prin cap nu mi-a trecut ca se practica asa ceva, vorba aia, pana si la animale exista o limita, ce facem noi oamenii rationali?Oare acei copii nu sun t condamnati din start sa duca mereu lupta cu viata pentru a se dezvolta, supravetui..

6 Re: Stiri de ultima ora la data de Mier 2 Mai 2012 - 19:16

Adelina

Moderator global
Moderator global
INCREDIBIL: A tușit și a eliminat tumoarea canceroasă

Claire Osborne, o englezoaică de 37 de ani, nu știa că are cancer la gât. Într-o zi, când a tușit mult, a eliminat niște fluide ciudate. Nu s-a îngrijorat prea tare și le-a aruncat. A doua zi însă, a avut din nou o puternică criză de tuse și a scuipat din nou ceva ciudat, pe care l-a păstrat și l-a arătat medicului, scrie 7sur7.be.

Citeste mai mult pe REALITATEA.NET: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

7 Re: Stiri de ultima ora la data de Joi 3 Mai 2012 - 20:34

Adelina

Moderator global
Moderator global
SuperLuna

Cea mai mare Lună a anului va putea fi văzută pe cer în noaptea de sâmbătă, 5 mai. Pasionații de astronomie se vor putea bucura de o imagine spectaculoasă, mai ales că SuperLuna va fi cu 16% mai strălucitoare decât în mod normal. Evenimentul de la sfârșitul săptămânii se repetă rar, înregistrându-se de cinci ori în ultimii 60 de ani.

SuperLuna este generată de intersecția fazei de Lună Plină cu perigeul satelitului natural al Terrei (punctul de pe orbită în care se află cea mai aproape de planeta noastră), scrie msnbc.com.

În seara de 4 mai, potrivit Observatorului astronomic, Luna se va afla la sud de steaua Spica și planeta Saturn. Căutați Luna și priviți deasupra ei: veți vedea două stele, cea de sus fiind de fapt Saturn.

8 Re: Stiri de ultima ora la data de Sam 5 Mai 2012 - 0:01

MNiko

Admin
Admin
Interesant acest eveniment astronomic. De altfel putem sa ne comsideram o generatie norocoasa din acest punct de vedere, deoarece am putut sa "luam parte" la cateva evenimente astronomice destul de rare : eclipsa totala de soare, cateva ecplise de luna, cometa, etc... daca nu uit voi incerca si eu sa vad aceasta luna marita in noaptea de sambata.

9 Re: Stiri de ultima ora la data de Dum 6 Mai 2012 - 14:47

Adelina

Moderator global
Moderator global
Buna ziua!Am reusit sa vad si eu luna aseara,dar cum eu ma uitam dupa meteoriti,lunii nu i-am acordat importanta prea mare, culmea, nu mi s-a parut deloc diferita de restul zilelor, dar mi-a zis cineva ca abia azi dimineata a fost.. ei,la ora aceea ma odihneam...Asa ca ramane pe seara asta!

10 Re: Stiri de ultima ora la data de Lun 7 Mai 2012 - 13:33

MNiko

Admin
Admin
Eu chiasr am uitat de luna in week-end, cert este insa ca am avut un somn foarte agitat in aceasta perioada.

11 Re: Stiri de ultima ora la data de Mar 8 Mai 2012 - 11:44

MNiko

Admin
Admin
Banuiesc ca nu mai chiar o stire de ultima ora ca toata lumea stie ca guvernul Ponta a trecut ieri de Parlament. Aseara m-am uitat la depunerea juramantului de catre noul cabinet. E pt prima data cand vad acest lucru, dar pot spune ca am fost foarte dezamagita. Politicienii nostrii au o "prezenta" de parca si-ar bate joc de tot ce inseamna patrie si patriotism. In timp ce se canta imnul national, care mai de care in frunte cu presedintele( cel putin asa mi s-a parut mie) aveau niste pozitii strambe, cu cate un umar lasat, garboviti sau cu burta la inaintare. E drept ca cel putin stateal nemiscati in pozitia aia, dar a fost unul din guvern, nu stiu ce ministru care se bataia pur si simplu pe picioare, sucea capul in toate partine de parca ar si fost fi-mea neastamparata cand nu poate sa stea locului in Biserica.
Nu mai spun de juramant ca l-au citit cu totii, desi l-ar fi putut usor invata. Copiilor li se cer atat de multe poezii sa invete si sunt taxati la greu cand nu le stiu. Dar hai sa trecem peste faptul ca l-au citit, dar unii dintre ei parca o faceau in sila, nu aveau o voce ferma si clara cum s-ar fi cuvenit acestui eveniment.

12 Re: Stiri de ultima ora la data de Mar 8 Mai 2012 - 21:13

Adelina

Moderator global
Moderator global
Adio intimitate!

Libertatea pe internet pare să fie într-un pericol mai mare ca niciodată. De la începutul anului, internauții preocupați de soarta rețelei virtuale globale s-au confruntat cu acronime care mai de care mai amenințătoare: Mai întâi SOPA și PIPA, apoi ACTA, acum CISPA.

Studiourile de film și casele de muzică fac eforturi tot mai serioase pentru a combate pirateria, considerată a fi un drept esențial de mulți dintre utilizatorii de internet, iar autoritățile vor să afle tot mai multe detalii despre comportamentul și activitățile virtuale ale cetățenilor, invocând nevoia de cybersecuritate.

Colac peste pupăză, în România ar putea fi adoptată în curând în vigoare legea „Big Brother”, care vizează reținerea datelor de trafic ce telefonie și de internet.

Uniunea Europeană face presiuni asupra guvernanților de la București și ia în calcul chiar amendarea României în cazul în care Directiva comunitară privind păstrarea datelor (2006/24/CE) nu va fi transpusă în legislația națională.

Ministrul Desemnat al afacerilor europene, Leonard Orban, a declarat, luni, 7 mai, că țara noastră riscă să plătească 30.000 de euro pe zi dacă nu va adopta legea "Big Brother".

13 Re: Stiri de ultima ora la data de Sam 12 Mai 2012 - 19:59

Adelina

Moderator global
Moderator global
Romanca arestata in Franta

O tânără din România a ajuns după gratii în Franța pentru că a furat parfumuri, relatează presa din Hexagon. Românca de 24 de ani a fost condamnată de un tribunal din Caen la opt luni de închisoare.

Si uite asa, pentru prostiile unora,suntem o tara intreaga ,stigmatizati drept hoti si tigani, si nu ne mai vor la munca tarile Europei!No comment!

14 Re: Stiri de ultima ora la data de Joi 17 Mai 2012 - 19:23

Adelina

Moderator global
Moderator global
Efectul incredibil al consumului de cafea

Consumatorii de cafea par a fi mai rezistenți în fața infecțiilor, diabetului, a atacurilor de cord, a bolilor de inimă, dar și a celor respiratorii, arată studiul citat de Daily Mail. Cafeaua nu previne însă cancerul.

Studiul, realizat de Institutul Național al Cancerului și de Institutul Național pentru Sănătate, a urmărit nu mai puțin de 229.000 de bărbați și 173.000 de femei, între 1995 și 2008. Indivizii au fost împărțiți în grupuri: cei care nu consumă cafea și cei care beau până la șase cești de cafea sau chiar mai mul

15 Re: Stiri de ultima ora la data de Joi 17 Mai 2012 - 20:46

MNiko

Admin
Admin
Interesant studiu.

16 Re: Stiri de ultima ora la data de Vin 18 Mai 2012 - 19:05

Adelina

Moderator global
Moderator global
Alimente recomandate pentru a preveni cancerul

Cercetările au demonstrat că există numeroase alimente cu efect antitumoral care ne apără de cancer. Ciupercile, ceaiul verde și ghimbirul sunt câteva dintre acestea.

17 Re: Stiri de ultima ora la data de Sam 26 Mai 2012 - 19:01

Adelina

Moderator global
Moderator global
Se cutremura Balcanii:400 de replici ale seismului din Bulgaria

Numărul total include și minireplicile produse în regiunea Pernik din vestul Bulgariei. Ultima replică, având o magnitudine de 2,3 pe scara Richter, a afectat regiunea Pernik sâmbătă dimineața, relatează site-ul Novinite.com.

Epicentrul acestui seism, care s-a produs la ora 08.49, a fost la 32 de kilometri sud-vest de Sofia, în apropiere de orașul Radomir.

Între timp, un cutremur cu magnitudinea 4 pe scara Richter a fost înregistrat România sâmbătă dimineața și a fost resimțit și în Bulgaria.

18 Re: Stiri de ultima ora la data de Joi 21 Iun 2012 - 21:23

Adelina

Moderator global
Moderator global
Adrian Năstase A ÎNCERCAT SĂ SE SINUCIDĂ. A fost operat în această dimineata

Adrian Năstase a încercat să se sinucidă, miercuri noapte, împușcându-se cu un pistol în momentul în care polițiștii au venit să-i prezinte mandatul de punere în executare a sentinței de condamnare la închisoare. Năstase a fost luat cu ambulanța de la reședința sa și transportat la Spitalul Floreasca. El este stabil, internat la Terapie Intensivă, si va fi operat cel mai probabil joi dimineața. Fostul premier a fost condamnat miercuri seara la doi ani de închisoare cu executare în dosarul "Trofeul Calității".

19 Re: Stiri de ultima ora la data de Vin 22 Iun 2012 - 18:13

micasera

Ucenic
Ucenic
Eu nu am vazut nicio perfuzie atunci cand l-au coborat din salvare la spital.

20 Re: Stiri de ultima ora la data de Lun 9 Iul 2012 - 18:56

Adelina

Moderator global
Moderator global
O descoperire extraordinară va schimba viața a milioane de oameni din întreaga lume

O echipă de cercetători de la Universitatea San Diego State din SUA au făcut o descoperire extraordinară, identificând secretul care permite întărirea sistemului imunitar înainte ca gripa să ne îmbolnăvească.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Un nou studiu publicat în jurnalul științific PLoS ONE anunță că o proteină sintetică foarte puternică, intitulată EP67, are un efect extraordinar: la doar două ore după administrare, aceasta activează sistemul imunitar înăscut.

21 Re: Stiri de ultima ora la data de Joi 19 Iul 2012 - 13:07

MNiko

Admin
Admin
Din pacate orice noua descoperire medicala e prea scumpa pentru buzunarul omului obisnuit.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum